Door ondernemingsraden kritisch te laten kijken naar strategische plannen van het management en zelf initiatieven te laten ontwikkelen krijgen ze invloed op het organisatiebeleid. Bij de kritische blik en initiatieven gaat het erom breder te kijken dan de personele belangen en de korte termijn. Een ondernemingsraad dient bij zijn acties rekening te houden met de context waarin hij opereert. Zoals de ontwikkelingen binnen de eigen organisatie en de markt, concurrentie, de visie van de bestuurder en MT-leden, de collega’s.
Bij het nemen van besluiten dient de ondernemingsraad te bepalen wat zijn prioriteiten zijn, waarom en wat binnen de mogelijkheden van de OR ligt. En daarbij rekening te houden met het effect van zijn besluiten op het personeel en de onderneming nu en in de toekomst. Veel ondernemingsraden hebben behoefte aan een goede begeleiding van besluitvormingsprocessen tijdens een training; inhoudelijk scherp krijgen wat aan de hand is, welke keuzes te maken zijn en wat de gevolgen van de verschillende opties zijn. En zo als groep tot een beargumenteerde keuze komen. Uiteindelijk gaat het om het goed spelen van het spel: binnen de ondernemingsraad zelf, met de bestuurder als primaire gesprekspartner en alle andere belanghebbenden binnen en buiten de onderneming.
De diverse samenstelling van ondernemingsraden qua OR-ervaringen, functies, opleidingen, werkervaring enzovoorts is juist leuk maar vraagt ook aandacht voorafgaand en tijdens een training. Dus in het programma en tijdens de cursus zelf rekening houden met verschillen in kennisniveau, behoefte aan praktische uitwerking, manier van leren en behoefte aan theoretische achtergronden. Het gaat erom dat de totale groep zich ontwikkelt en dat ook de individuele leden stuk voor stuk voldoende leren in een training.
Carla
de
Bont
Senior trainer/adviseur
